EXKLUZIVNĚ: Znásobení výhod: Mohou být AKO sázky užitečným nástrojem? PŘEKLADY ODBORNÝCH ČLÁNKŮ

EXKLUZIVNĚ: Znásobení výhod: Mohou být AKO sázky užitečným nástrojem?

30.10.2023 18:00

Přinášíme vám exkluzivní překlad odborného článku od Luka Pettyho. Luke vystudoval ekonomii na The University of Exeter a následně se vydal na dráhu, která spojuje dva jeho největší zájmy – psaní a sportovní sázení. Přestože se velmi zajímá o fotbal, je otevřený prozkoumání jakéhokoli sportu, ve kterém by se mohla objevit hodnota. Zvláště rád analyzuje trhy z různých úhlů pohledu a snaží se najít výhodu nad bookmakery. 

 

  • Strategie AKO sázek
  • Omezení AKO sázek

 

AKO sázky, akumulátory, „akovky“. Nezáleží na tom, jak jim říkáme, u sázkařů, kteří to se sázením myslí vážně, jsou obecně považovány za nevýhodné. Mohou ale sázkaři využít AKO sázky ve svůj prospěch? Pokračujte ve čtení a všechno se dozvíte.

 

Proč jsou AKO sázky považovány za špatné?

Mezi sázkaři je sázení „akovek“ obecně považováno za nevýhodné. Je to dáno především tím, že každá další událost na tiketu znásobuje marži sázkové kanceláře. To pak vede k sázkám, které výrazně zvyšují výhodu sázkové kanceláře. 

 

Strategie pro AKO sázky: znásobení výhod

Co je však při diskusi o AKO sázkách často přehlíženo, je fakt, že stejným způsobem, jakým navyšují sázkové kanceláře marži, mohou být „akovky“ využity pro znásobení výhody sázkaře. Je-li sázkař dostatečně přesvědčený o tom, že má nad sázkovou kanceláří výhodu, jsou AKO sázky mocným nástrojem, jak ji ještě zvýšit.  

V našem příkladu níže si sázkař vypočítal, že tři příležitosti s kurzem 2.00 (implikovaná pravděpodobnost 50 %) mají ve skutečnosti pravděpodobnost 55,55 % (implikovaný kurz 1.80):

 

Událost

Sázkařův kurz

Kurz sázkové kanceláře

Implikovaná pravděpodobnost sázkaře (%)

Implikovaná pravděpodobnost sázkové kanceláře (%)

% rozdíl (výhoda)

Událost 1

1.8

2

55,55

50

11,11

Událost 2

1.8

2

55,55

50

11,11

Událost 3

1.8

2

55,55

50

11,11

AKO

5.832

8

17,15

12,5

37,17

 

V tomto případě těží sázkař z AKO sázky stejně, jako obvykle sázková kancelář. Jeho výhoda se zvýšila.  

 

Závislé události

Jestliže sázkař výhodu nemá, tak jediným způsobem, jak může být AKO sázka výhodná, je najít takové příležitosti, které se zdají být vzájemně nezávislé, ale ve skutečnosti na sobě nějakým způsobem závisí.

Takovým příkladem může být kombinace sázek na to, že nějaký fotbalista a tým, za který nehraje, vstřelí v sezóně více než určitý počet gólů. Pokud v tomto případě vstřelí onen tým hodně gólů, může to být způsobeno tím, že v lize v danou sezónu padá obecně hodně branek. To může být způsobené změnou pravidel, změnou stylu, jakým se v dané lize hraje, nebo kombinací celé řady faktorů, které mají příznivý vliv na tento výsledek.  

Tyto faktory by tím pádem zvýšily také pravděpodobnost toho, že i zmíněný hráč nastřílí více gólů, i když za daný tým vůbec nehraje. Tyto dvě sázky jsou na sobě tedy určitým způsobem závislé. 

Jedná se o poměrně očividný příklad a většina sázkových kanceláří si dává pozor, aby tyto sázky do AKO tiketu zkombinovat nešly. Nicméně ve vzácných případech není pro sázkaře těžké najít dvě zdánlivě nezávislé příležitosti, které na sobě ve skutečnosti nějakým způsobem závisí.  

 

Akovky a volatilita

Jedním z faktorů, na které si sázkaři „akovek“ musí dávat pozor, je ten, že z krátkodobého hlediska zvyšují volatilitu výnosů. V příkladu výše může sázkař sázející na jednotlivé příležitosti očekávat výnos ve více než 50 % případů (je-li jeho předpoklad správný). Pokud ale všechny tři příležitosti sloučí do AKO tiketu, může očekávat výnos pouze v 17 % případů. Na druhou stranu výhra bude čtyřikrát vyšší.  

To výrazně zvyšuje volatilitu výnosu. Není totiž nepravděpodobné, že všechny tři události, na které si sázkař v našem příkladu vsadil, nevyjdou. Tuto volatilitu může být pro sázkaře obtížné zohlednit, pokud v dlouhodobém horizontu nenajde dostatek AKO sázek, které volatilitu  přitlačí k průměru.  

 

Omezení AKO sázek

Kromě běžných problémů, jako že jsou ziskoví sázkaři sázkovými kancelářemi omezováni, může být AKO sázky složité podat i u těch nejlepších sázkovek. 

Scénáři popsanému v tomto článku, ve kterém si ziskový sázkař zvyšuje výhodu nad sázkovou kanceláří, se sázkovky snaží vyhnout. To znamená, že i ty nejlepší sázkové kanceláře mohou nabízené kurzy v případě, že je daná příležitost přidána do AKO tiketu, snížit. Sázkové kanceláře jsou navíc také ovlivněné volatilitou takových příležitostí, protože AKO sázky zvyšují obtížnost řízení rizik.   

Pokud byste chtěli vědět více, tak Marco Blume (pozn. redakce: obchodní ředitel Pinnaclu) řeší tyto souvislosti s AKO sázkami ziskových sázkařů v tomto podcastu.

Na závěr lze dodat, že stejně jako u všech sázkových strategií je i tento nástroj tak dobrý, jak dobrý je sám sázkař. AKO sázky mohou být pro dobrého sázkaře stejně výhodné, jako nevýhodné mohou být pro špatného sázkaře. 

 

Sdílet tento článek ve službě

avatar

O autorovi

David Řezníček

Sportovní nadšenec a vášnivý sázkař. Profesionálně se věnuje psaní článků pro weby ze sázkařského a casino prostředí.

Další zajímavé články od stejného autora

TIPY A RADY

Fortuna | Věrnostní body

15.07.2024 12:00 Mnoho českých sázkových kanceláří nabízí pro své pravidelné hráče zajímavou formu odměn prostřednictvím věrnostních bodů. Výjimkou není ani velmi oblíbená Fortuna, který tento systém na své platformě rovněž nabízí. Pojďte se společně s námi dozvědět, jak věrnostní body Fortuny fungují.   Co jsou to věrnostní body na Fortuně? Věrnostní body od Fortuny jsou způsob, prostřednictvím kterého Fortuna odměňuje sázející, jež hrají prostřednictvím její…

BONUSY

Fortuna – registrační bonus 300 Kč

11.07.2024 12:00 Sázková kancelář Fortuna je nejstarší sázkovkou na českém trhu. Působí na něm už od roku 1991 a od té doby si stačila vybudovat velmi silnou hráčskou základnu. Ta se neustále rozrůstá nejen díky široké kurzové nabídce, ale také početným bonusům. Nejzajímavější pro hráče je jistě bonus za registraci, který na Fortuně činí rovných 300 Kč. Pojďte se s námi o něm dozvědět více.   Bonus 300 Kč za registraci u Fortuny Registrační bonusy rozdávají…

BONUSY

Tipsport – registrační bonus 500 Kč do hry

08.07.2024 10:00 Jistě už víte, že Tipsport je, co se komunity týče, největší sázkovou kanceláří u nás. Její řady se navíc neustále rozšiřují a sázkařů na jeho platformě je tak stále více. Jestliže i vy přemýšlíte, že se jím stanete, můžete k tomu nyní využít velmi slušný registrační bonus ve výši 500 Kč do hry. Zjistěte s námi, jak ho můžete získat.   500 Kč za registraci od Tipsportu Stejně jako prakticky všechny sázkové kanceláře nabízí samozřejmě i Tipsport…

NÁVODY

Chance přihlášení

07.07.2024 13:00 Pro to, abyste si mohli v nějaké sázkové kanceláři vsadit, musíte mít založený účet. Právě do tohoto účtu se poté přihlásíte a prostřednictvím něj podáváte sázky na své favority. V rámci našeho článku se zaměříme na přihlášení k účtu u sázkové kanceláře Chance, která je dceřinou společností Tipsportu. Pojďme tedy na to.   Jak se k účtu u Chance přihlásit z PC? Stále hodně sázkařů využívá pro přihlašování k Chance účtu desktopovou verzi webových…

NÁVODY

Tipsport přihlášení

07.07.2024 12:00 Asi není třeba zkušeným sázkařům z naší komunity říkat, že bez přihlášení na stránky některé ze sázkových kanceláří jednoduše sázet nejde. Jestliže jste ale v tomto odvětví nováčkem, možná si říkáte, jak vlastně takové přihlášení vypadá. V našem článku se proto podíváme na postup pro přihlášení k účtu do největší sázkové kanceláře u nás – Tipsportu.   Jak se přihlásit na Tipsport z PC? Prvním způsobem přihlašování k Tipsport účtu je…

SportBreak - nejlepší profesionální sázkaři na jednom místě

Spojte se s jedničkami v oblasti sázkového poradenství! Na SportBreaku najdete komunitu těch nejlepších sázkařů z Česka i Slovenska. Nechte si poradit od skutečných profesionálů a začněte kurzovým sázením vydělávat. Stačí si vybrat z široké nabídky verifikovaných servisů a můžete začít.