Návod na sázení hodnotných kurzů aneb value betting v praxi SÁZKAŘSKÁ TERMINOLOGIE

Návod na sázení hodnotných kurzů aneb value betting v praxi

13.02.2023 12:00

Chcete být v sázení dlouhodobě úspěšní? Sázejte hodnotné kurzy! Právě o tom anglický termín „value betting“ (pozn. redakce: value = hodnota) je. Jde o princip sázení, díky kterému můžete získat v dlouhodobém měřítku výhodu nad bookmakery. Nejde sice o jedinou ziskovou strategii, úspěchu lze dosáhnout také např. pomocí sure bettingu, jde ale zdaleka o tu nejudržitelnější. Jak ale sázení hodnotných kurzů vypadá v praxi?

 

Co znamená hodnota sázky?

Jednoduše řečeno, hodnota sázky je procentuální vyjádření průměrné návratnosti vkladu. Pokud má být vaše sázka z dlouhodobého hlediska zisková, musí se hodnota sázky dostat nad 100 % návratnosti vkladu, tzn. že za každých vsazených 100 Kč musíte z dlouhodobého hlediska získat více než 100 Kč. Sázka je hodnotná v případě, že pravděpodobnost výsledku je vyšší než pravděpodobnost plynoucí z kurzu. Pro lepší pochopení to můžeme demonstrovat na francouzské ruletě s jednou nulou. Právě ta nula představuje výhodu casina, díky které casino z dlouhodobého hlediska vydělává. Návratnost u francouzské rulety je totiž přibližně 97,3 %, tzn. že z dlouhodobého hlediska se vám za každých vsazených 100 Kč vrátí 97,3 Kč! Jak vidíte, tak na ruletě nemáte šanci dlouhodobě získat nad casinem výhodu. To ale pro kurzové sázení neplatí.

 

Příklad s hodem mincí

Sázkař může dlouhodobě vyhrávat pouze za předpokladu, že sázková kancelář udělá „chybu“ a kurzy vypíše „špatně“. Ukažme si to na příkladu hodu mincí. V případě, že mince není „cinklá“ a házející nepodvádí, jsou šance na to, že padne panna nebo orel vyrovnané, tedy 50 % na 50 %. Férově vypsané kurzy na obě příležitosti by tedy byly: 2.00 – 2.00. Za takového předpokladu by se jednalo o tzv. 100% trh, na kterém by neměla výhodu ani sázková kancelář ani sázkař. Návratnost investice by z dlouhodobého hlediska činila 100 %. Za každých vsazených 100 Kč na orla by se vám v dlouhodobém horizontu vrátilo právě 100 Kč. Vysvětlení je jednoduché: existuje přesně 50% pravděpodobnost toho, že padne orel a pravděpodobnost plynoucí z kurzu je také 50 % (vzoreček pro výpočet: 100/kurz => 100/2 = 50).

Hod mincí

Zdroj: pixabay.com

Co by se ale stalo, kdyby sázková kancelář vypsala na hod mincí kurzy 2.05 – 1.80? Pomocí vzorečku pro výpočet pravděpodobnosti plynoucí z kurzu zjistíme, že kurz 2.05 na jednu ze dvou příležitostí se rovná 48,78 % (100/2.05). My ale víme, že reálná šance na výhru je vyšší (50 %), než kterou značí vypsaný kurz. Stačí nám uspět pouze ve 48,78 % případů, abychom byli alespoň na nule. Z dlouhodobého hlediska je pro nás tento kurz výhodný (hodnotný)!

Na reálných trzích by ale po započtení marže sázkové kanceláře byly vypsány kurzy např. 1.90 – 1.90. Což by znamenalo, že sázková kancelář dává šanci tomu, že padne panna nebo orel 52,63 % (100/1.90). Vypsané kurzy by pro nás tedy neměly hodnotu, protože víme, že reálná šance, že padne jedna z možností je 50 %.

 

Jak převést teorii do praxe?

Jak naši znalost můžeme využít v praxi a najít hodnotný kurz? Opět si můžeme pomoct jednoduchým vzorečkem. Potřebujeme převést pravděpodobnost výsledku na kurz. Výpočet pro zjištění kurzu z pravděpodobnosti je: 100/pravděpodobnost výsledku.

Vezmeme si např. tenisové utkání mezi hráčem A a hráčem B. Sázková kancelář vypsala kurzy na vítězství v zápase následovně: hráč A = 2.20; hráč B = 1.75. Pro to, abychom zjistili, jestli je jeden z kurzů hodnotný, potřebujeme vědět, jaké jsou procentuální šance na vítězství obou hráčů. Zde nastává kámen úrazu. Téměř nikdy nelze odhadnout reálné šance přesně. Dejme tomu, že na základě našich znalostí a za pomocí předzápasové analýzy, dojdeme k závěru, že reálné šance na vítězství jsou mnohem vyrovnanější, než naznačují kurzy. Konkrétně vidíme šance na úspěch hráče A na 48 %, zatímco šance hráče B na 52 %. Na základě výpočtu pro zjištění férového kurzu (takového, který co nejvíce odpovídá skutečnosti) dojdeme k následujícímu.

  • Hráč A má 48% šanci na vítězství; férový kurz je tedy: 100/48 = 2.08
  • Hráč B má 52% šanci na vítězství; férový kurz je tedy: 100/52 = 1.92

Na základě výše zmíněných výpočtů je tedy zřejmé, že hodnotný kurz je ten na vítězství hráče A. Jiný sázkař to ale může úplně jinak, a naopak pro něj bude hodnotný kurz na hráče B, protože mu dává 65% šanci na vítězství. Z dlouhodobého hlediska bude úspěšnější ten, který je reálnému rozložení šancí nejblíže a dokáže ve vypsaných kurzech najít nepřesnost.

 

Spočítejte si hodnotu vaší sázky

Pomocí dalšího vzorečku je dokonce snadné spočítat, jakou procentuální hodnotu vypsaný kurz má. Vzoreček pro výpočet procentuální hodnoty kurzů: [(vypsaný kurz/reálný kurz) - 1]. V našem příkladu tenisového zápasu jsme férové šance hráče A vyjádřili kurzem 2.08. Po dosazení do vzorce tedy dostaneme: [(2.20/2.08) - 1] = 0,05769, takže kurz na hráče A pro nás má hodnotu 5.77 %. Z dlouhodobého hlediska tedy za každých vsazených 100 Kč, vyhrajeme 105,77 Kč => sázka je hodnotná !

Naopak u hráče B budou hodnoty následující: [(1.75/1.92) - 1] = -0.08854, takže kurz na hráče B pro nás má hodnotu -8.85 %. Z dlouhodobého hlediska tedy za každých vsazených 100 Kč, vyhrajeme pouze 91,15 Kč => sázka není hodnotná.

Takto napsané to sice může vypadat celkem jednoduše, ve skutečnosti to ale nic snadného není. Vše se odvíjí od toho, jak přesně dokážeme poznat, jestli má kurz hodnotu, tedy, jak moc přesně dokážeme určit pravděpodobnost výsledku. Také proto je ve skutečnosti dlouhodobě ziskový pouze zlomek sázkařů.

 

Ve skutečnosti je value betting částečně intuitivní

V reálném světě byste těžko mezi sázkaři hledali někoho, kdo používá výše zmíněné vzorečky při každé své sázce a snaží se procentuálně vyjádřit pravděpodobnost výsledku. Určit přesné rozložení reálných šancí je při všech možných proměnných takřka nemožné. Hledání hodnoty je ve skutečnosti trochu více intuitivní, než by se mohlo na první pohled zdát. Tyto výpočty však dobře demonstrují, jak by měl sázkař při hledání hodnoty uvažovat.

V případě, že se vám zdá princip hledání hodnotných kurzů příliš složitý nebo nemáte mnoho času věnovat se mu do hloubky, vsaďte na naše nejúspěšnější servisy. Ty si koncept value bettingu moc dobře uvědomují a jsou díky němu schopni dlouhodobě profitovat.

 

Sdílet tento článek ve službě

avatar

O autorovi

Lubomír Přibyl

Kurzové sázení není pro Luboše pouze koníček, ale životní styl. Sportovním analýzám a statistikám se věnuje přes deset let. V současnosti pracuje jako sportovní redaktor.

Další zajímavé články od stejného autora

OSOBNOSTI SPORTBREAKU

TOP 10 servisů v květnu 2023

01.06.2023 23:15 Kterým servisům se v uplynulém měsíci nejvíce dařilo? Dozvíte se z našeho přehledu. Žebříček nejúspěšnějších servisů jsme seřadili podle celkového zisku.    Nemá smysl malovat si věci na růžovo. Květen se nevyvedl tak, jak jsme si představovali. Jako příznačný ukazatel poslouží srovnání TOP 10 květen vs TOP 10 duben. Rozdíl v celkové získané částce nejlepší desítky je propastný. V dubnu se zastavila až na 939 815 Kč, ale v květnu se musíme…

PŘEKLADY ODBORNÝCH ČLÁNKŮ

EXKLUZIVNĚ: Šoky a zklamání: Jak překvapivé bylo mistrovství světa 2022?

29.05.2023 20:15 Přinášíme vám exkluzivní překlad odborného článku od sázkového analytika Josepha Buchdahla, který spravuje webové stránky www.football-data.co.uk, na kterém poskytuje historické výsledky, zápasové statistiky a údaje o kurzech. Je také autorem knih Fixed Odds Sports Betting: Statistical Forecasting & Risk Management (2003), How to Find a Black Cat in a Coal Cellar: The Truth about Sports Tipsters (2013) a Squares & Sharps, Suckers & Sharks: The…

MS V HOKEJI 2023

Už jste naskočili do našeho exkluzivního balíčku s tipy na MS v hokeji 2023? Máte nejvyšší čas! Celkový profit 16 275 Kč!

28.05.2023 23:45 Hokejový šampionát po roce opět klepe na dveře! Jeden ze sázkařských vrcholů roku odstartuje 12. května bratrskou bitvou Česka se Slovenskem a tým SportBreaku bude u toho. Přímo v dějišti turnaje. A co bychom to byli za sázkařskou platformu, kdybychom si pro vás při této příležitosti něco nepřipravili? Řeč je o speciálním balíčku zaměřeném na tento šampionát. Na průběžné statistiky balíčku se můžete podívat na konci článku.   Loňské MS nám…

MS V HOKEJI 2023

Program MS v hokeji 2023 – Zlato slaví Kanaďané. Bronz překvapivě pro Lotyše

28.05.2023 23:00 Český výběr vstoupí do turnaje v pátek odpoledne bratrským soubojem se Slováky. Hlavní prověrka před očekávaným čtvrtfinále pak Jalonenovi svěřence čeká v posledním utkání skupiny proti tradičnímu favoritovi Kanadě. Na kompletní rozpis šampionátu se podívejte v našem článku. Pokud jste tak ještě neučinili, stále máte jedinečnou možnost vstoupit do speciálního balíčku MS V HOKEJI 2023, který jsme si pro vás při příležitosti mistrovství světa…

TIPY A RADY

Statistické sázky jsou v kurzu

18.05.2023 19:30 Hledáte value v klasických sázkách na vítěze zápasu a příliš se vám nedaří? Zkuste se zaměřit na trochu obskurnější trhy, třeba statistické sázky. Ne náhodou se mnohé naše úspěšné servisy vydali právě touto cestou. Více o novém trendu v kurzovém sázení si povíme v článku.   Tipování není jen o sázkách na vítěze a počet gólů V posledních letech se nabídka sázkových kanceláří rozrostla o tzv. statistické sázky. Stále častěji tak vídáme…

SportBreak - nejlepší profesionální sázkaři na jednom místě

Spojte se s jedničkami v oblasti sázkového poradenství! Na SportBreaku najdete komunitu těch nejlepších sázkařů z Česka i Slovenska. Nechte si poradit od skutečných profesionálů a začněte kurzovým sázením vydělávat. Stačí si vybrat z široké nabídky verifikovaných servisů a můžete začít.