Návod na sázení hodnotných kurzů aneb value betting v praxi SÁZKAŘSKÁ TERMINOLOGIE

Návod na sázení hodnotných kurzů aneb value betting v praxi

22.10.2023 12:00

Chcete být v sázení dlouhodobě úspěšní? Sázejte hodnotné kurzy! Právě o tom anglický termín „value betting“ (pozn. redakce: value = hodnota) je. Jde o princip sázení, díky kterému můžete získat v dlouhodobém měřítku výhodu nad bookmakery. Nejde sice o jedinou ziskovou strategii, úspěchu lze dosáhnout také např. pomocí sure bettingu, jde ale zdaleka o tu nejudržitelnější. Jak ale sázení hodnotných kurzů vypadá v praxi?

 

EDIT: Vytvořili jsme revoluční nástroj SportBeet, který value bety a sure bety hledá za vás. Více se dočtete v našem blogu SportBeet – revoluční nástroj pro surebetting a valuebetting.

 

Co znamená hodnota sázky?

Jednoduše řečeno, hodnota sázky je procentuální vyjádření průměrné návratnosti vkladu. Pokud má být vaše sázka z dlouhodobého hlediska zisková, musí se hodnota sázky dostat nad 100 % návratnosti vkladu, tzn. že za každých vsazených 100 Kč musíte z dlouhodobého hlediska získat více než 100 Kč. Sázka je hodnotná v případě, že pravděpodobnost výsledku je vyšší než pravděpodobnost plynoucí z kurzu. Pro lepší pochopení to můžeme demonstrovat na francouzské ruletě s jednou nulou. Právě ta nula představuje výhodu casina, díky které casino z dlouhodobého hlediska vydělává. Návratnost u francouzské rulety je totiž přibližně 97,3 %, tzn. že z dlouhodobého hlediska se vám za každých vsazených 100 Kč vrátí 97,3 Kč! Jak vidíte, tak na ruletě nemáte šanci dlouhodobě získat nad casinem výhodu. To ale pro kurzové sázení neplatí.

 

Příklad s hodem mincí

Sázkař může dlouhodobě vyhrávat pouze za předpokladu, že sázková kancelář udělá „chybu“ a kurzy vypíše „špatně“. Ukažme si to na příkladu hodu mincí. V případě, že mince není „cinklá“ a házející nepodvádí, jsou šance na to, že padne panna nebo orel vyrovnané, tedy 50 % na 50 %. Férově vypsané kurzy na obě příležitosti by tedy byly: 2.00 – 2.00. Za takového předpokladu by se jednalo o tzv. 100% trh, na kterém by neměla výhodu ani sázková kancelář ani sázkař. Návratnost investice by z dlouhodobého hlediska činila 100 %. Za každých vsazených 100 Kč na orla by se vám v dlouhodobém horizontu vrátilo právě 100 Kč. Vysvětlení je jednoduché: existuje přesně 50% pravděpodobnost toho, že padne orel a pravděpodobnost plynoucí z kurzu je také 50 % (vzoreček pro výpočet: 100/kurz => 100/2 = 50).

 

Hod mincí

Zdroj: pixabay.com

 

Co by se ale stalo, kdyby sázková kancelář vypsala na hod mincí kurzy 2.05 – 1.80? Pomocí vzorečku pro výpočet pravděpodobnosti plynoucí z kurzu zjistíme, že kurz 2.05 na jednu ze dvou příležitostí se rovná 48,78% pravděpodobnosti (100/2.05). My ale víme, že reálná šance na výhru je vyšší (50 %), než kterou značí vypsaný kurz. Stačí nám uspět pouze ve 48,78 % případů, abychom byli alespoň na nule. Z dlouhodobého hlediska je pro nás tento kurz výhodný (hodnotný)!

Na reálných trzích by ale po započtení marže sázkové kanceláře byly vypsány kurzy např. 1.90 – 1.90. Což by znamenalo, že sázková kancelář dává šanci tomu, že padne panna nebo orel 52,63 % (100/1.90). Vypsané kurzy by pro nás tedy neměly hodnotu, protože víme, že reálná šance, že padne jedna z možností, je 50 %.

 

Jak převést teorii do praxe?

Jak naši znalost můžeme využít v praxi a najít hodnotný kurz? Opět si můžeme pomoct jednoduchým vzorečkem. Potřebujeme převést pravděpodobnost výsledku na kurz. Výpočet pro zjištění kurzu z pravděpodobnosti je: 100/pravděpodobnost výsledku.

Vezmeme si např. tenisové utkání mezi hráčem A a hráčem B. Sázková kancelář vypsala kurzy na vítězství v zápase následovně: hráč A = 2.20; hráč B = 1.75. Pro to, abychom zjistili, jestli je jeden z kurzů hodnotný, potřebujeme vědět, jaké jsou procentuální šance na vítězství obou hráčů. Zde nastává kámen úrazu. Téměř nikdy nelze odhadnout reálné šance přesně. Dejme tomu, že na základě našich znalostí a za pomocí předzápasové analýzy, dojdeme k závěru, že reálné šance na vítězství jsou mnohem vyrovnanější, než naznačují kurzy. Konkrétně vidíme šance na úspěch hráče A na 48 %, zatímco šance hráče B na 52 %. Na základě výpočtu pro zjištění férového kurzu (takového, který co nejvíce odpovídá skutečnosti) dojdeme k následujícímu.

  • Hráč A má 48% šanci na vítězství; férový kurz je tedy: 100/48 = 2.08
  • Hráč B má 52% šanci na vítězství; férový kurz je tedy: 100/52 = 1.92

Na základě výše zmíněných výpočtů je tedy zřejmé, že hodnotný kurz je ten na vítězství hráče A. Jiný sázkař to ale může úplně jinak, a naopak pro něj bude hodnotný kurz na hráče B, protože mu dává 65% šanci na vítězství. Z dlouhodobého hlediska bude úspěšnější ten, který je reálnému rozložení šancí nejblíže a dokáže ve vypsaných kurzech najít nepřesnost.

 

Spočítejte si hodnotu vaší sázky

Pomocí dalšího vzorečku je dokonce snadné spočítat, jakou procentuální hodnotu vypsaný kurz má. Vzoreček pro výpočet procentuální hodnoty kurzů: [(vypsaný kurz/reálný kurz) - 1]. V našem příkladu tenisového zápasu jsme férové šance hráče A vyjádřili kurzem 2.08. Po dosazení do vzorce tedy dostaneme: [(2.20/2.08) - 1] = 0,05769, takže kurz na hráče A pro nás má hodnotu 5.77 %. Z dlouhodobého hlediska tedy za každých vsazených 100 Kč, vyhrajeme 105,77 Kč => sázka je hodnotná !

Naopak u hráče B budou hodnoty následující: [(1.75/1.92) - 1] = -0.08854, takže kurz na hráče B pro nás má hodnotu -8.85 %. Z dlouhodobého hlediska tedy za každých vsazených 100 Kč, vyhrajeme pouze 91,15 Kč => sázka není hodnotná.

Takto napsané to sice může vypadat celkem jednoduše, ve skutečnosti to ale nic snadného není. Vše se odvíjí od toho, jak přesně dokážeme poznat, jestli má kurz hodnotu, tedy, jak moc přesně dokážeme určit pravděpodobnost výsledku. Také proto je ve skutečnosti dlouhodobě ziskový pouze zlomek sázkařů.

 

Ve skutečnosti je value betting částečně intuitivní

V reálném světě byste těžko mezi sázkaři hledali někoho, kdo používá výše zmíněné vzorečky při každé své sázce a snaží se procentuálně vyjádřit pravděpodobnost výsledku. Určit přesné rozložení reálných šancí je při všech možných proměnných takřka nemožné. Hledání hodnoty je ve skutečnosti trochu více intuitivní, než by se mohlo na první pohled zdát. Tyto výpočty však dobře demonstrují, jak by měl sázkař při hledání hodnoty uvažovat.

V případě, že se vám zdá princip hledání hodnotných kurzů příliš složitý nebo nemáte mnoho času věnovat se mu do hloubky, vsaďte na naše nejúspěšnější servisy. Ty si koncept value bettingu moc dobře uvědomují a jsou díky němu schopni dlouhodobě profitovat.

 

Související články

Surebet aneb sázka na jistotu

Yield

Bankroll management

SportBeet – revoluční nástroj pro surebetting a valuebetting

 

Sdílet tento článek ve službě

avatar

O autorovi

Lubomír Přibyl

Kurzové sázení není pro Luboše pouze koníček, ale životní styl. Sportovním analýzám a statistikám se věnuje přes deset let. V současnosti pracuje jako sportovní redaktor.

Další zajímavé články od stejného autora

EURO

Program EURO 2024 (aktualizované výsledky)

07.07.2024 15:00 Konečně jsme se dočkali. Jedna z hlavních sportovních událostí roku, fotbalové EURO, odstartuje v pátek 14. června soubojem domácího Německa s výběrem Skotka. Vrchol fotbalové sezóny vyhlíží také čeští fotbalisté, kteří přijdou na řadu v úterý 18. červnu. Los jim na začátek postavil do cesty jednoho z favoritů turnaje – Portugalsko. O postup mezi nejlepší šestnáctku se dále s Gruzií a Tureckem. Na kompletní rozpis šampionátu se podívejte níže.  …

OSOBNOSTI SPORTBREAKU

TOP 10 servisů v červnu 2024

01.07.2024 21:45 Kterým servisům se v uplynulém měsíci nejvíce dařilo? Dozvíte se z našeho přehledu. Žebříček nejúspěšnějších servisů jsme seřadili podle celkového zisku.    Bohužel také v červnu se projevila klesající tendence, která je pro letní sezónu typická. Snad se to se srpnovou olympiádou otočí! Nicméně zpět do současnosti. Desítka nejziskovějších servisů v červnu dohromady urvala 347 875 Kč, takže po květnu přebírá nechtěný primát pro nejméně povedený…

OSOBNOSTI SPORTBREAKU

TOP 10 servisů v květnu 2024

04.06.2024 19:30 Kterým servisům se v uplynulém měsíci nejvíce dařilo? Dozvíte se z našeho přehledu. Žebříček nejúspěšnějších servisů jsme seřadili podle celkového zisku.    Po úžasném dubnu došlo v květnu k poklesu celkového zisku desítky nejziskovějších tipérů na celkových 352 785 Kč. Z tohoto hlediska se tedy jedná o zatím nejslabší měsíc v letošním kalendářním roce. Uvidíme, kam se dostaneme v létě. Mezi tahouny v minulém měsíci patřily hlavně největší…

MS V HOKEJI

Program MS v hokeji 2024 (aktualizováno). Češi slaví zlato!

27.05.2024 10:00 Hokejová událost roku startuje 10. května a naši reprezentanti se představí hned v úvodním dni šampionátu. Ve večerním utkání v pražské O2 Areně vyzvou Finsko. Skupinu zakončí stejně jako na loňském šampionátu soubojem s Kanadou. Na kompletní rozpis hokejového mistrovství světa 2024 v Praze a Ostravě se podívejte v našem článku, který budeme pravidelně aktualizovat o výsledky. Nenechte si ujít možnost sázet na MS v hokeji 2024 se speciálními…

MS V HOKEJI

Využijte dvou speciálních balíčků s tipy k MS v hokeji 2024!

06.05.2024 21:45 MS v hokeji je tady! V pátek 10. května odstartuje odpoledními zápasy v pražské O2 Areně a ostravské Ostravar Aréně. Domácí hokejisté se do akce dostanou ve večerním utkání proti Finsku. A my u toho nesmíme chybět! A stejně jako u předchozích dvou šampionátů jsme si pro vás připravili speciální balíček. A tentokrát nejsme sami. Svůj speciální balíček spustili také borci ze SPREADCLUBU.    Ohlédnutí za předchozími ročníky  Vy, kteří jste s námi…

SportBreak - nejlepší profesionální sázkaři na jednom místě

Spojte se s jedničkami v oblasti sázkového poradenství! Na SportBreaku najdete komunitu těch nejlepších sázkařů z Česka i Slovenska. Nechte si poradit od skutečných profesionálů a začněte kurzovým sázením vydělávat. Stačí si vybrat z široké nabídky verifikovaných servisů a můžete začít.