EXKLUZIVNĚ: Asymetrie výsledků: Úspěch vs. neúspěch v kurzovém sázení PŘEKLADY ODBORNÝCH ČLÁNKŮ

EXKLUZIVNĚ: Asymetrie výsledků: Úspěch vs. neúspěch v kurzovém sázení

07.12.2023 21:00

Přinášíme vám exkluzivní překlad odborného článku od Luka Pettyho. Luke vystudoval ekonomii na The University of Exeter a následně se vydal na dráhu, která spojuje dva jeho největší zájmy – psaní a sportovní sázení. Přestože se velmi zajímá o fotbal, je otevřený prozkoumání jakéhokoli sportu, ve kterém by se mohla objevit hodnota. Zvláště rád analyzuje trhy z různých úhlů pohledu a snaží se najít výhodu nad bookmakery. 

 

  • Co jsou asymetrické výsledky?
  • Proč se ženeme za úspěchem v sázení ?
  • Dává smysl hrát loterii?
  • Riziko bankrotu a asymetrické výsledky

 

K asymetrickým výsledkům dochází, když jsou potenciální přínosy mnohem větší než negativa. Jak tedy fungují a proč jsou v sázení důležité? Pokračujte ve čtení a dozvíte se to. 

 

Co jsou asymetrické výsledky?

V případě, kdy může výsledek události skončit dvěma možnostmi, nastává asymetrický výsledek tehdy, když je potenciální přínos (potenciál výdělku nebo výnosu) podstatně vyšší než ztráta. Pokud se například někdo snaží natočit virální video, obecně platí, že buď úplně selže a přijde o kapitál investovaný do tvorby obsahu, nebo uspěje a dosáhne masivní návratnosti v podobě příjmů a sledovanosti na sociálních sítích.  

Jestliže se video nestane virálním, tvůrce přijde o jednu jednotku užitku (malé náklady na tvorbu videa), pokud ale uspěje, získá potenciálně neomezené zisky. Šance, že video uspěje, může být sice jen 1 ku 1 000, ale potenciální zisk převyšuje náklady na neúspěch více než 1 000×. 

V tomto případě platí, že i když je šance na úspěch velmi malá, stále se tvůrci vyplatí obsah produkovat, protože zisk z jednoho úspěchu vysoce převyšuje náklady na tisíc neúspěchů. Problematice asymetrických výsledků se intenzivně věnoval spisovatel, trader a statistik Nassim Taleb:

Nezáleží na tom, jak pravděpodobné je, že k určité události dojde, ale na tom, kolik vydělá, když k ní dojde. Jak častý profit bude, je irelevantní; důležitá je jeho velikost.“ – Nassim Taleb, Fooled by Randomness

 

Proč se ženeme za úspěchem v sázení?

Z určitého úhlu pohledu reflektuje asymetrický výsledek zmíněného tvůrce obsahu výsledek potenciálního sázkaře. Je velmi obtížné najít úspěšnou strategii nebo model a při hledání životaschopného přístupu dochází ke ztrátě času i prostředků (jmenovitě peněz).

Odměna za nalezení udržitelné výhody, modelu nebo strategie je ale obrovská – potenciální příjem je mnohem vyšší než náklady na všechny neúspěchy dohromady. Malé ztráty se s vidinou šance na velký průlom, který přinese dlouhodobé úspěchy v sázení, pravděpodobně vyplatí obětovat.

 

Dlouhodobé sázky

Strategií, která se opírá o asymetrické výsledky, je sázení dlouhodobých sázek. Ze samotné podstaty sázek s nízkou pravděpodobností vyplývá, že sázkař se snaží vydělat velmi podobným způsobem, jaký popisuje Nassim Taleb. 

Sázkař čeká na značnou výhodu, která bude potvrzena vzácnou událostí. Tento přístup se příliš neliší od přístupu, který zvolili někteří z těch, co shortovali subprime hypoteční bublinu. Taleb tyto události označuje jako „černé labutě“. 

 

Dává smysl hrát loterii?

Loterie jsou příkladem sázky se zápornou očekávanou hodnotou. Racionálně uvažující sázkař ví, že koupě losu je ztrátová. Jestliže se prodá 10 milionů losů v hodnotě 1 € s jediným jackpotem v hodnotě 8 000 000 €, pak očekávaný výnos z každého takového losu je 0,8 € a očekávaná ztráta je 0,2 €. 

Tato rovnice však nezohledňuje užitečnost každého výsledku pro hráče. Je pravděpodobné, že 1 € pro něj má malou nebo vůbec žádnou užitečnou hodnotou, zatímco 8 000 000 € je tak velká suma, že pro něj má téměř neomezený užitek.

Klesající výnosy z velkého množství peněz jsou prostudovaným fenoménem, takže pro některé hráče bude mít 8 000 000 € stejně velký užitek jako 12 000 000 €. 

Obě tyto částky jsou pro většinu lidí nepředstavitelně vysoké a poskytují tak obrovský užitek, že rozdíl 4 000 000 € je zanedbatelný. Pokud by jackpot ve skutečnosti byl 12 000 000 € (což by pro takového hráče klidně mohl být), měl by každý los kladný očekávaný výnos a bylo by logické si jej koupit.

 

Užitek loterie

 

Výsledek

Pravděpodobnost

Návratnost (€)

Změna užitku hodnoty (v jednotkách)

Prohra

99,9999 %

-1

-0.000001

Výhra

0,00001 %

+8,000,000

+100

 

Jak můžete vidět na tomto teoretickém příkladu, hráčova ztráta představuje zanedbatelnou ztrátu užitku, protože přichází pouze o 1 €, což je tak malá částka, že si ji člověk téměř nevšimne. Výhra ale přináší řádově vyšší částku. To ještě navíc nezohledňuje jakýkoliv užitek získaný ze samotného potěšení radosti ze hry. Z čistě finančního hlediska nedává hraní loterie žádný smysl, nicméně z hlediska užitku může být sázení na extrémně vzácnou událost překvapivě logické.

 

Riziko bankrotu a asymetrické výsledky

V situaci, kdy se spoléháte na vysoce pozitivní výsledek ze série událostí s nízkou pravděpodobností úspěchu, je nejdůležitější zůstat ve hře. To je částečně také důvod, proč je pro úspěšné sázkaře nesmírně důležitá vhodná strategie. Taleb nám k tomu ve zmíněné publikaci uvádí příklad prostřednictvím rady, kterou dostal od jistého obchodníka: „podstupte veškeré možné riziko, ale ujistěte se, že budete ve hře i zítra“.

Při snaze o vytvoření profitabilní sázkové strategie je pro sázkaře nejdůležitější vyhnout se riziku bankrotu. To platí obzvláště při práci s volatilními výsledky. Ať už se jedná o dlouhodobé sázky nebo snahu vytvořit udržitelnou strategii, sázkař musí zaujmout takovou pozici, ve které bude benefitovat bez rizika úplného vyřazení ze hry. Bez kapitálu totiž není možné v případě, že dojde k oné vzácné události, profitovat.

Takže jestli chcete, kupte si los, ale nevyluxujte si kvůli nim svůj bankovní účet. 


Sdílet tento článek ve službě

avatar

O autorovi

Lubomír Přibyl

Kurzové sázení není pro Luboše pouze koníček, ale životní styl. Sportovním analýzám a statistikám se věnuje přes deset let. V současnosti pracuje jako sportovní redaktor.

Další zajímavé články od stejného autora

OSOBNOSTI SPORTBREAKU

Velká posila do řad našich servisů – Jurčis Belčis

13.02.2024 10:00 Po Dexterovi, kterého se nám podařilo přivést na SportBreak v loňském roce, posílilo naše řady další velké jméno sázkařské scény – slovenský odborník na stolní tenis Jurčis Belčis. Tipér, kterého mnozí z nás znají díky jeho analýzám na Tipsportu, nově bude působit pouze u nás! My ho považujeme za jednoho z největších odborníků, jakého na československé scéně najdete. Výjimečný je nejen svou expertízou (zaměření převážně na stolní tenis), ale…

OSOBNOSTI SPORTBREAKU

TOP 10 servisů v lednu 2024

08.02.2024 19:30 Kterým servisům se v uplynulém měsíci nejvíce dařilo? Dozvíte se z našeho přehledu. Žebříček nejúspěšnějších servisů jsme seřadili podle celkového zisku.    Máme za sebou první měsíc roku 2024, tak je na čase zrekapitulovat si, jak naše servisy do nového roku vykročily. A ohlédnutí to bude více než pozitivní. Leden totiž nejlepší desítka zakončila s profitem 804 160 Kč! To je oproti prosinci nárůst o téměř 320 tisíc. Další pozitivní zprávou je…

NÁVODY

Surebet kalkulačka

28.01.2024 15:30 Pokud máte ve svém sázkařském arzenálu surebetting (arbitrážní sázení), neobejdete se bez kalkulačky. Díky revolučnímu nástroji SportBeet máte ty nejlepší surebety k dispozici každý den. Pojďme si v tomto článku ukázat, jak surebet kalkulačku používat a jak s její pomocí vytěžit maximum.   Jakou surebet kalkulačku používat? Webových stránek s potřebnými kalkulačkami najdete spoustu, a to i v českém jazyce. Jednoduchou kalkulačku si lze…

NÁVODY

TV Tipsport

28.01.2024 12:00 Jste sportovní fanatik a nenecháte si ujít žádné důležité utkání? Milujete sledování sportovních událostí jakéhokoli druhu? A znáte TV Tipsport? Díky jednomu účtu máte přístup ke stovkám živých přenosů denně. A to vše v podstatě zadarmo. Jak na to?   Ke sledování potřebujete trvalé konto Jediné, co je ke sledování live streamů na TV Tipsport potřeba, je sázkařský účet. Po založení konta vám budou přenosy zpřístupněné po dobu prvních 7 dnů. Během…

NÁVODY

Tipsport Pyramida

24.01.2024 12:00 Jednou z populárních soutěží, které se můžete účastnit v sázkových kancelářích Tipsport a Chance, je Pyramida. Hrát ji můžete online i na pobočkách. Podmínkou zařazení tiketu do soutěže je minimální sázka 50 Kč. Na sázkaře, který vystoupá až na vrchol, čeká pohádkových 15 milionů Kč! V celé historii soutěže se to zatím podařilo jedinému šťastlivci.   O Pyramidě Každá Pyramida je složená z 10 kol, jejichž podmínkou je trefit požadovaný kurz,…

SportBreak - nejlepší profesionální sázkaři na jednom místě

Spojte se s jedničkami v oblasti sázkového poradenství! Na SportBreaku najdete komunitu těch nejlepších sázkařů z Česka i Slovenska. Nechte si poradit od skutečných profesionálů a začněte kurzovým sázením vydělávat. Stačí si vybrat z široké nabídky verifikovaných servisů a můžete začít.