EXKLUZIVNĚ: Prvek nahodilosti v kurzovém sázení PŘEKLADY ODBORNÝCH ČLÁNKŮ

EXKLUZIVNĚ: Prvek nahodilosti v kurzovém sázení

04.04.2024 22:05

Přinášíme vám exkluzivní překlad odborného článku od sázkového analytika Josepha Buchdahla, který spravuje webové stránky www.football-data.co.uk, na kterém poskytuje historické výsledky, zápasové statistiky a údaje o kurzech. Je také autorem knih Fixed Odds Sports Betting: Statistical Forecasting & Risk Management (2003), How to Find a Black Cat in a Coal Cellar: The Truth about Sports Tipsters (2013) a Squares & Sharps, Suckers & Sharks: The Science, Psychology & Philosophy of Gambling (2016).

 

  • Proč je kurzové sázení náhodné?
  • Jak moc náhodné kurzové sázení je?
  • Měření míry nahodilosti v kurzovém sázení

 

Proč je kurzové sázení náhodné?

Ve svém článku „The illusion of control“ (pozn. redakce: najdete v archivu článků na webu Pinnacle) jsem se zabýval riziky a nebezpečími spojenými nesprávnou interpretací nesmyslných korelací v datech, která jsou ze své podstaty náhodná, nekontrolovatelná a nepředvídatelná. 

 

PODOBNĚ JAKO PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NEBO AKCIOVÝ TRH JE I KURZOVÉ SÁZENÍ ZE SVÉ PODSTATY VELMI NEJISTÝ BYZNYS.

 

V kurzovém sázení může představa, že výsledky mohou přímo záviset na informacích a znalostech o týmu nebo hráči, vyvolat přehnaný pocit víry ve vlastní předpovědní schopnosti. Jak jsem zmínil v článku, málo informací může být nebezpečná věc. 

Naše vlastní atribuční zkreslení nás navíc vede k tomu, že úspěchy spojujeme s vnitřními atributy (např. si můžeme myslet, že jsme zkušeným prognostikem se schopnostmi, které vedou ke správnému odhadu), zatímco selhání spojujeme s vnějšími atributy (např. tak, že v případě špatného odhadu jsme prostě měli smůlu).  

Bez ohledu na touhu po kontrole je realita taková, že podobně jako předpověď počasí nebo burza je kurzové sázení velmi nejistý byznys. Pokud připustíme, že to, co se děje, může být zcela dílem náhody, je vývoj hry či zápasu složitý, chaotický a pravděpodobně také nedeterministický.  

Mnoho sázkařů uznává, že na bázi jednotlivých sázek může štěstí či smůla hrát při výsledku sázky klíčovou roli. Jak moc ale prvek náhody ovlivňuje výsledky z dlouhodobějšího hlediska?

 

Jak náhodné kurzové sázení je?

Abychom se ujistili, že nejsme zcela v rukou nahodilosti, je užitečné zanalyzovat, kolik náhodné variability sportovní výsledky obsahují.  

Zjistíme to prostřednictvím časové řady hypotetických výnosů z férových kurzů, u kterých porovnáme, jak moc se liší v různých časových úsecích. Sázkové kurzy představují pouze odhady pravděpodobnosti našich očekávání.  

Aplikace moudrosti davu zajišťuje, že v průměru se tyto kurzy ukazují jako velmi spolehlivý ukazatel „skutečných“ pravděpodobností. Nahodilost však zajišťuje, že se výsledky často odlišují od idealizovaných očekávání trhu.

V následujícím grafu je nejprve zobrazena klouzavá průměrná návratnost investic na úrovni deseti zápasů pro sázky na všechny výsledky (výhra domácích, remíza a výhra hostů) v deseti sezónách anglické Premier League (konkrétně z let 2005-06 až 2014-15). 

 

 

Férové kurzy jsou založeny na skutečném průměru trhu s odstraněnou marží sázkových kanceláří. Kvůli obrovským odchylkám, které jsou na grafu viditelné, je obtížné vyvozovat nějaké rozumné závěry. Většina sázkařů si uvědomuje a akceptuje skutečnost, že při vzorku pouhých 30 sázek způsobí neočekávané výsledky značnou odchylku od očekávaného výnosu, který je při férových kurzech 0 %.

Šťastné výhry outsiderů např. posunou linii vysoko nad nulovou hodnotu, zatímco hodně výher favoritů, které nabízí menší výnosy, ji sníží pod nulu.

Stojí ale za zmínku, že velikost výkyvů občas dosahuje dostatečně vysokých hodnot, přičemž překračuje 50 %. Pokud by sázkař měl po 30 sázkách yield přes 50 %, pravděpodobně by měl stejně silné nutkání připisovat tuto skutečnost buď svým schopnostem nebo štěstí.  

Na druhou stranu, pokud by vykázal negativní yield ve výši 30 %, jeho mysl by pravděpodobně zahltily pochybnosti, aby nakonec regredoval k průměru.

Druhý graf ukazuje klouzavou průměrnou návratnost investice na úrovni 100 zápasů pro stejná utkání. Jak můžete vidět, stále se zde nachází neoddělitelná náhodná variabilita s největší odchylkou tvořící zajímavý yield 23.5 % z 300 sázek. 

  

 

Dokonce i graf pro klouzavý průměr návratnosti na úrovni 1 000 zápasů vykazuje znatelnou zbytkovou nahodilou variabilitu. 

 

 

Co si z toho můžeme vzít?

I když je množství sázek v této studii mnohem větší, než jaké vsadí drtivá většina sázkařů během několika fotbalových sezón, stále se v něm ukazují značné odchylky ve výnosech v řádu několika procent za značné časové období.

Stejně tak platí, že žádný sázkař nesází na všechny výsledky v každém fotbalovém zápase. Přesto vzorek vlastních sázek během delšího časového úseku pravděpodobně vykáže podobnou míru náhodné variability mezi výnosy, která je srovnatelná s jakýmkoliv komplexním systémem, jehož výsledky jsou zahaleny značnou nejistotou.

Hlavní poznatek, který si z toho můžeme odnést, je, že pouze proto, že jste mohli dosáhnout 20% yieldu po 300 sázkách nebo 4% yieldu po 3 000 sázkách, neexistuje žádný způsob, jak potvrdit, že se tak stalo díky dovednosti. Nejste-li obeznámeni s úrovní nahodilosti ve sportu napříč jakýmkoliv časovým úsekem, pravděpodobně vás vaše vlastní předsudky oklamou ve prospěch sebe sama.

Dokonce i ti nejlepší sázkaři si uvědomují, že zatímco mohou být při prognózách sportovních výsledků efektivnější než ostatní, většina z toho, co se ve sportu stane, je především dílem náhody. 

Nate Silver demonstroval, že i nejlepší hráč pokeru na světě může být po 100 000 smolných handách stále v minusu. Jak se říká, signál je slabý a šum hlasitý. 

 

Zdroj: Obrázky použity z původního článku dostupného na webu pinnacle.com.

 

Sdílet tento článek ve službě

avatar

O autorovi

David Řezníček

Sportovní nadšenec a vášnivý sázkař. Profesionálně se věnuje psaní článků pro weby ze sázkařského a casino prostředí.

Další zajímavé články od stejného autora

NÁVODY

Chance podpora – kontakty a s čím umí poradit?

Včera 08:00 Klasické kamenné sázkové kanceláře či casina jsou již pomalu vyhynulým druhem. Všechno dění se pomalu, ale jistě přesunuje na internet. To vyžaduje nemalou dávku technologické zdatnosti a jak víme, technologie ne vždy fungují tak, jak chceme. Právě proto nabízí sázkové kanceláře propracovanou technickou podporu, která je řeší. Pojďte se s námi podívat, jak funguje u Chance.   Kontakty na zákaznickou podporu Chance Jenom těžko si dnes představit…

NÁVODY

Registrace forBet | Jak se zaregistrovat ve forBet?

20.05.2024 12:00 Na českém trhu sázkových kanceláří samozřejmě vévodí dobře zavedená jména. Když se tedy objeví někdo nový, je to pro hráče vždy zajímavá možnost pro rozšíření svých sázkařských obzorů. Jedním z nováčkům je například polský forBet, který si začíná utvářet slušnou základnu sázkařů. Pojďte se s námi podívat, jak se na něm můžete zaregistrovat i vy.   Registrace na počítači Jako u všech sázkových kanceláří i u forBet platí, že tím nejpohodlnějším a…

NÁVODY

MerkurXtip aplikace | Jak sázet z mobilu v MerkurXtip?

16.05.2024 00:00 Mobilní sázení zažívá v posledních letech ohromný rozmach. Není se také čemu divit. Z mobilu si totiž můžete vsadit kdykoliv a kdekoliv. Nejinak je tomu také u zahraniční sázkové kanceláře MerkurXtip. Pojďte se s námi podívat, jak je to s její mobilní aplikací a jakým způsobem si můžete z mobilu vsadit.   MerkurXtip appku nemá Hned na úvod je třeba si říct, že MerkurXtip nativní aplikaci nenabízí. Nenajdete ji tedy na žádném ze storů a nemůžete…

PŘEKLADY ODBORNÝCH ČLÁNKŮ

EXKLUZIVNĚ: Sázení na grandslamy vs. sázení na ostatní turnaje. Sázkařova analýza outsiderů

13.05.2024 23:30 Přinášíme vám exkluzivní překlad odborného článku od profesionálního tenisového sázkaře vystupujícího pod předívkou Nishikori, který své tipy poskytuje mj. také na platformě Typio. Jeho dosavadní bilance po více než 4 600 sázkách na zápasy ATP dosahuje YIELDU 5,9 %. Nishikori má aktivní účet na X (Twitter), kde často provádí analýzy tenisového trhu z různých úhlů pohledu.   Sázení na grandslamy vs. sázení na ostatní turnaje Favorit vs. longshot…

NÁVODY

MerkurXtip registrace – postup krok za krokem

09.05.2024 12:00 MerkurXtip je jedním ze zahraničních poskytovatelů, kteří v rámci Česka nabízí možnost vsadit si a zahrát si v online casinu. Jestliže chcete jeho služby využít na vlastní kůži, je potřeba se na něm nejdříve zaregistrovat stejně jako u všech českých sázkovek. Pojďte se s námi podívat, jak postupovat a co je pro registraci potřeba.   Registrace online na PC Podle nás je registrace online přes počítač tou vůbec nejpohodlnější a nejrychlejší…

SportBreak - nejlepší profesionální sázkaři na jednom místě

Spojte se s jedničkami v oblasti sázkového poradenství! Na SportBreaku najdete komunitu těch nejlepších sázkařů z Česka i Slovenska. Nechte si poradit od skutečných profesionálů a začněte kurzovým sázením vydělávat. Stačí si vybrat z široké nabídky verifikovaných servisů a můžete začít.