EXKLUZIVNĚ: Načasování sázky: Snaha o vytvoření hodnoty PŘEKLADY ODBORNÝCH ČLÁNKŮ

EXKLUZIVNĚ: Načasování sázky: Snaha o vytvoření hodnoty

13.11.2023 12:00

Přinášíme vám exkluzivní překlad odborného článku od Luka Pettyho. Luke vystudoval ekonomii na The University of Exeter a následně se vydal na dráhu, která spojuje dva jeho největší zájmy – psaní a sportovní sázení. Přestože se velmi zajímá o fotbal, je otevřený prozkoumání jakéhokoli sportu, ve kterém by se mohla objevit hodnota. Zvláště rád analyzuje trhy z různých úhlů pohledu a snaží se najít výhodu nad bookmakery. 

 

  • Hledání hodnoty
  • Přidání komplexnosti

 

Sázkové trhy jsou vysoce efektivní, což může výrazně ztížit hledání hodnoty. Tento článek se zaobírá tím, zda může načasování a struktura události vytvořit netradiční příležitosti.

 

Hledání hodnoty

Efektivita sázkových trhů výrazně zvyšuje obtížnost hledání hodnoty běžnými způsoby. To ale neznamená, že by se sázkaři měli vzdát své snahy překonat trhy. 

Zatímco jednorázové události mohou být obecně oceněné správně, jedním potenciálně opomíjeným způsobem, jak získat určitou hodnotu na jinak bezcenném trhu, může být využití struktury události. 

Hlavním příkladem je struktura zápasů v rámci dlouhodobé sportovní události, kterou se sázkaři mohou pokusit využít prostřednictvím dlouhodobé sázky.

 

Využití načasování: Teorie

Vezměme si teoretický příklad. Na Tým A lze uzavřít sázku, že v turnaji nevstřelí žádný gól. Kurz je 5.10. Takto vypadá struktura zápasů Týmu A:

  • Zápas 1: Tým A vs. Tým B
  • Zápas 2: Tým A vs. Tým C
  • Zapas 3: Tým A vs. Tým D

Představte si, že Tým B a Tým C jsou dvěma nejlepšími týmy na turnaji, zatímco Tým D patří k outsiderům. To znamená, že Tým A má nižší pravděpodobnost skórovat proti dvěma nejlepším týmům, zatímco zápas proti Týmu D představuje jeho největší šanci na vstřelení branky. Kurzy na to, že Tým A nevstřelí v jednotlivých zápasech gól, mohly před turnajem vypadat například takto:

  • Nevstřelí gól vs. Tým B 1.2
  • Nevstřelí gól vs. Tým C 1.7
  • Nevstřelí gól vs. Tým D 2.5

To znamená, že pravděpodobnost implikovaná dlouhodobou sázkou na to, že Tým A nevstřelí gól, je správná. Zároveň je mnohem větší šance, že Tým A skóruje v posledním zápase než v předchozích dvou.

O nezávislé události se ale nejedná. Očekáváme, že se pravděpodobnost vstřelení branky proti Týmu D zvýší nebo sníží v závislosti na tom, zda skóruje proti Týmům B a C?

Oproti původním kurzům by se závěrečné kurzy mohly změnit a vypadat nějak takto:  

 

Soupeř

Původní kurz

Závěrečný  kurz

Tým B

1.2

1.2

Tým C

1.7

1.65

Tým D

2.5

2.3

 

V tomto případě tak sázkař získává kurz 5.1 na událostech, u kterých je závěrečný kurz 4.55. Sázkař by pak klidně mohl jednoduše vsadit na to, že se Tým A prosadí proti Týmu D i v závěrečném kurzu, a tím si pojistit svou výhodu. 

 

Příklad: Mistrovství světa – skupina G

Příklad toho, o čem mluvím, se odehrál na fotbalovém mistrovství světa v roce 2018, konkrétně ve skupině G. Panama, jeden z nejslabších účastníků turnaje, začínala proti Belgii, následně narazila na Anglii a nejslabší soupeř – Tunisko – ji čekal v posledním utkání. 

V kurzu 9.00 bylo možné vsadit na to, že Panama na turnaji nastřílí nejméně gólů ze všech. Potenciálně vhodnou strategií mohlo být nechat Panamu odehrát první dva zápasy proti silným soupeřům, a poté se pojistit sázkou, na to, že se prosadí proti Tunisku, a to s kompletními znalostmi toho, kolik branek na turnaji vstřelily ostatní týmy.

Jak už to tak bývá, Panama nakonec vstřelila nečekanou branku proti Anglii, což by pro sázkaře sázející na to, že neskóruje v jednotlivých zápasech, bylo špatné. Díky šťastnému vývoji událostí se všechny ostatní týmy prosadily dvakrát ještě předtím, než Panama nastoupila proti Tunisu. To umožnilo podání následujících sázek: 

  • Panama vstřelí nejméně gólů na turnaji: 9.00
  • Panama vstřelí branku Tunisu: 1.57

Díky dlouhodobé předturnajové sázce, si sázkaři mohli dopřát trochu více flexibility než sázením před jednotlivými zápasy. 

 

Přidání komplexnosti

Uvedený příklad zároveň demonstruje, že tyto typy sázek mohou přidat do výpočtu hodnoty složitosti navíc.

Sázkař musí znát pravděpodobnost toho, že Panama vstřelí nejméně gólů. Je nutné znát pravděpodobnosti nejen toho, že Panama vstřelí stanovený počet gólů, ale také toho, kolik gólů dokáží vstřelit ostatní týmy v turnaji. Tato práce navíc však může poskytnout novou příležitost. 

Vynaložené úsilí navíc může odhalit i některé další příležitosti k hodnotným sázkám. Pomohl kandidátům na Zlatou kopačku pro nejlepšího střelce turnaje fakt, že Anglie a Belgie hrály proti svým nejslabším oponentům hned v prvních dvou zápasech?

To je velmi logický předpoklad, když zvážíme, že se jednalo o snadné zápasy, po kterých následoval přínosný odpočinek před zápasem o osmifinále, kde byla pravděpodobnost jejich skórování nejnižší. 

Je sice pravděpodobně, že se to promítlo do předturnajových kurzů, ale i tak existuje jistá šance, že nějaká ta příležitost zůstala opomenutá.

 

Hledání nevyužitých příležitostí

Smyslem tohoto článku není naznačit, že takové výhody vůbec existují, ale spíše to, že by sázkaři měli mít otevřenou mysl všem možným, často neotřelým, způsobům hledání hodnoty.

S tak efektivními hlavními trhy jsou otázky jako: „Může struktura turnaje představovat příležitost, která ostatním unikla?“ těmi, které by mohly odhalit skryté výhody. Čím více proměnných sázkový trh přináší, tím větší je šance, že bude pravděpodobnost nesprávná. 

Sázkař má tu výhodu, že se může soustředit na jednu specifickou část události a zároveň vynechat sázky bez hodnoty. Myšlení mimo rámec bychom tak rozhodně neměli zavrhovat. 

 

Sdílet tento článek ve službě

avatar

O autorovi

David Řezníček

Sportovní nadšenec a vášnivý sázkař. Profesionálně se věnuje psaní článků pro weby ze sázkařského a casino prostředí.

Další zajímavé články od stejného autora

NÁVODY

Fortuna přihlášení | Jak na to?

10.06.2024 12:00 Jistě už dobře víte, že pokud chcete sázet na své favority, musíte mít u některé ze sázkových kanceláří účet. Bez něj to zkrátka nepůjde. Jakmile ho máte, můžete se do něj přihlásit, a právě poté získáte přístup ke všemu, co daná sázková kancelář nabízí. V našem článku se zaměříme na tu nejstarší u nás – sázkovou kancelář Fortuna. Pojďte s námi zjistit, jak se do Fortuny můžete přihlásit na pár kliknutí.   Jak se přihlásit do svého Fortuna účtu…

NÁVODY

Fortuna podpora – jak ji kontaktovat a s čím vám pomůže?

30.05.2024 12:00 Na internetu vás může potkat řada technických nepříjemností. To samozřejmě neplatí jen o běžném surfování, ale také u oblíbených sázkových kanceláří, jako je Fortuna. Na všechny nepříjemnosti je však Fortuna připravená díky své propracované zákaznické podpoře. Jak ji kontaktovat a co všechno s ní lze vyřešit se dozvíte v našem článku.   Kontakty na zákaznickou podporu Fortuny Bez fungující zákaznické podpory by to dnes ve světě sázkových…

NÁVODY

SazkaBet přihlášení

27.05.2024 12:00 Základem každého sázkaře je jeho účet u sázkové kanceláře. Bez něho jednoduše není možné sázet a vyhrávat. Ani ti z vás, kteří využívají naše profesionální sázkové servisy, se bez účtu neobejdou. Pro zajištění přístupu do účtu je nutné se do něj přihlásit. V našem článku si proto ukážeme, jak se přihlásit do účtu u SazkaBet. Čtěte dál a dozvíte se, jak na to!   Přihlášení do SazkaBet účtu z PC První způsob přihlášení k SazkaBet účtu je z…

TIPY A RADY

SazkaBet Maraton | Každý měsíc hra o zajímavé ceny

27.05.2024 12:00 Společnost Sazka je nejdéle působícím poskytovatelem hazardních her na našem trhu. Za dobu své existence si již prošla mnohými změnami, mezi které patří mimo jiné také spuštění populární sázkové kanceláře SazkaBet. Tam se můžete účastnit mnoha zajímavých soutěží, mezi kterými můžete každý měsíc objevit také oblíbený SazkaBet maraton. O co vlastně jde a na co se v něm můžete těšit?   Zajímavé ceny každý měsíc SazkaBet Maraton patří k dlouhodobým…

TIPY A RADY

AKO bonus na Betanu pro ještě vyšší výhry

27.05.2024 12:00 Každý sázkař ví, že přidáváním více příležitostí na tiket se snižuje pravděpodobnost jeho výhry. Pokud vám ale vyšší riziko nevadí a rádi vytváříte tikety plné různých příležitostí, Betano vám dává možnost vyhrát dokonce ještě více. Přináší vám totiž velmi povedený AKO bonus pro ještě vyšší kurzy u těch nejoblíbenějších soutěží. Pojďte se s námi podívat, jak funguje v praxi a jak ho můžete využít i vy.   Až 70 % navýšení výher Jste příznivcem…

SportBreak - nejlepší profesionální sázkaři na jednom místě

Spojte se s jedničkami v oblasti sázkového poradenství! Na SportBreaku najdete komunitu těch nejlepších sázkařů z Česka i Slovenska. Nechte si poradit od skutečných profesionálů a začněte kurzovým sázením vydělávat. Stačí si vybrat z široké nabídky verifikovaných servisů a můžete začít.