EXKLUZIVNĚ: Jaký typ sázkaře jste? PŘEKLADY ODBORNÝCH ČLÁNKŮ

EXKLUZIVNĚ: Jaký typ sázkaře jste?

28.10.2024 18:45

Přinášíme vám exkluzivní překlad odborného článku z archivu edukativích článků dostupných na webu sázkové kanceláře pro profesionální sázkaře Pinnacle.

 

  • Stanovujete si vlastní kurzy?
  • Věříte trhu?
  • Můžete mít správný přístup, ale špatné provedení?
  • Sázíte pouze pro zábavu?

 

Ačkoliv se sázením snaží živit mnoho lidí, z nichž jen malému vzorku se opravdu podaří vytvořit si stabilní profit, existuje i spousta lidí, kteří se návratností svých investic příliš nezabývají. To je jeden z typických rozdílů, které mají lidé tendenci mezi sázkaři rozlišovat: sázkaře, kteří sází pro peníze a ty, kteří sází pro zábavu.

Dalším způsobem kategorizace sázkařů jsou tzv. sharp a square (pozn. redakce: v tomto případě si vystačíme s překladem „dobří“ a „špatní“). Dobří jsou ti, kteří ví, co dělají a špatní ti, kteří neví, co dělají. V rámci těchto čtyř klasických typů sázkařů ale existuje ještě celá řada podkategorií. Ve světě sázek se dokonce pohybují i lidé, kteří vůbec nesází, pouze milují matematické či psychologické prvky sázení. A jsou tu také ti, kteří vnímají sázení jako puzzle, které chtějí složit.

 

Sázkař A: Stanovení vlastních kurzů

Jde o tradiční vnímání sázkaře. Někdo, kdo dělá to samé jako bookmaker se snahou dělat to lépe. S využitím relevantních informací a technik se snaží vytvořit přesný odraz pravděpodobnosti výsledku události. Tento sázkař doufá, že jím vytvořené pravděpodobnosti jsou přesnější než ty, které vytváří bookmaker.

 

Názor, že znalost sportu není předpokladem úspěchu při sázení na něj, často sázkaře rozděluje, protože někteří tyto znalosti potřebují pro svůj přístup k sázení.  

 

Tento typ sázkaře se dokonce ani nemusí dívat na sázkovkou nabízené kurzy, aby si spočítal svůj vlastní výsledek. Místo toho má k dispozici model či přístup, který v průběhu času testoval a zdokonaloval, aby zjistil, zda se do něj vyplatí investovat. Pomocí něj vytvoří vlastní sadu kurzů, kterou může porovnat s dostupnými kurzy. Pokud sázkař dojde k závěru, že nějaká událost má ve srovnání s kurzy sázkové kanceláře vyšší implikovanou pravděpodobnost, našel „výhodu“ (sázka, kterou se vyplatí uzavřít). 

Využití tohoto přístupu vyžaduje vysokou úroveň dovedností, jistou expertízu, jakožto i odhodlání a trpělivost, aby bylo možné dosáhnout požadovaných výsledků. Vlastním modelováním výsledků je sice možné dosáhnout úspěchu napříč sportovními odvětvími a trhy, nicméně sázkaři z této kategorie se často specializují na konkrétní sporty nebo trhy (vzhledem k tomu, jak těžké je dosáhnout úspěchu, je lepší soustředit se na konkrétní část nabídky).

Tito sázkaři se vyvíjeli společně se sázkařským trhem. S tím, jak je trh čím dál více sofistikovanější, není tradiční přístup „handicappera“ tak běžný jako dřív. Aby mohl sázkař konkurovat bookmakerům a dalším sázkařům, stalo se pro něj zcela klíčovým využívání dat.

Mnoho z výše uvedeného hovoří o sázkařích v individuálním kontextu, ti se ale samozřejmě mohou, stejně jako další typy sázkařů, sdružovat a přistupovat k sázení jako ke kolektivnímu úsilí. Pod tím si můžeme představit jak jednoduché sdílení informací a budování komunity, tak vytvoření syndikátu se společnými prostředky a přidělenými povinnostmi.  

 

Sázkař B: Správná myšlenka, špatné provedení

Jde o segment sázkařů, který je z velké části tvořen lidmi, kteří ani neví, že do této kategorie spadají (mají tendenci myslet si, že jsou spíše sázkařem typu A). Tato pozice je nebezpečná, protože si lidé myslí, že dělají správnou věc a když prohrají, svádí to na smůlu (nebo si neuvědomují, že při výhře měli prostě jen štěstí).  

Stejně jako výše uvedený typ sázkařů využívají data a mohou dokonce vymodelovat pravděpodobnosti různých výstupů dané události a být schopni vypočítat předpokládanou výhodu. V čem ale selhávají, je množství a typ informací, které ve svých výpočtech zohledňují a to, kolik času investují do testování svých výpočtů.  

Tento typ sázkaře pravděpodobně usiluje o to stát se profesionálem, ale s takovým přístupem je, bohužel, velmi nepravděpodobné, že se mu to někdy podaří. Tento typ sázkařů totiž využívá při sázení pouze zevrubnou analýzu – ať už se jedná o sledování historických trendů handicapu v NFL nebo používání ligových a týmových průměrů vstřelených branek ve snaze předpovědět over/under ve fotbalovém utkání.  

Sázkové kanceláře investují ohromné množství peněz do personálu a technologií, které jim pomáhají stanovovat a spravovat nabízené kurzy. Na trhu navíc existují tisíce a tisíce sázkařů, kteří mají přístup k ohromnému množství dat a expertní dovednosti a zkušenosti v oblasti prediktivního modelování (to vše se promítá do kurzů sázkových kanceláří). Myslet si, že dokážete na trhu identifikovat neefektivitu a porazit ostatní sázkaře, když investujete jen zlomek času a energie ostatních, naznačuje, že plně nechápete, jak sázení funguje a co je třeba pro výhru udělat.

 

Sázkař C: Využívá trh ve svůj prospěch

Často se setkáváme s mylnou představou, že k tomu, abychom mohli sázením vydělávat, potřebujeme odborné znalosti o daném sportu. Klasickým příběhem, který se často uvádí jako podpora tohoto tvrzení, je příběh obchodníka, který vydělal peníze obchodováním se „zeleným dřívím“ v domnění, že jde o dřevo natřené nazeleno, ačkoliv ve skutečnosti šlo o termín označující čerstvě pokácené stromy (tento omyl vedl k tomu, že Nicholas Nassim Taleb ve své knize Antifragile zavedl pojem „Green Lumber fallacy“ čili „omyl zeleného dříví“.

 

Bez ohledu na to, jaký typ sázkaře jste, je nutné správně spravovat své peníze. Toho lze dosáhnout pomocí strategie pro optimalizaci bankrollu nebo prostě tím, že nebudete sázet víc, než kolik si můžete dovolit.

 

Názor, že znalost sportu není předpokladem úspěchu při sázení na něj, často sázkaře rozděluje. To je pravděpodobně z toho důvodu, že někteří vzhledem k tomu, jak k sázení přistupují, tuto znalost potřebují, zatímco jiní se mohou spolehnout čistě na to, že jim většinu potřebných informací poskytne trh.

Tento typ sázkaře věří, že sázkové kanceláře jsou schopné vytvářet efektivní kurzy, a právě na nich staví. Nesnaží se soupeřit s bookmakery ve vypočítávání pravděpodobnosti výsledků na populárních trzích, protože ví, že sázková kancelář vynaložila značné prostředky a má neustálý přísun informací v podobě sázek, které jim umožňují tyto výpočty na tradičních trzích u velkých sportů zpřesňovat. 

Místo toho tento typ sázkaře přebírá kurzy od efektivní sázkové kanceláře a v případě, že najde neefiktivitu u jiných sázkových kanceláří, uzavírá sázky (což často vede k omezení či úplnému zablokování účtu). Případně se poohlédne po vedlejších trzích, které korelují s efektivními trhy, ale jejich pravděpodobnost neodpovídá realitě.  

Příkladem sázky takového sázkaře může být sázka vycházející z pravděpodobnosti, že v zápase NBA padne určitý počet bodů dle lajn stanovených bookmakerem, ale sázkař vsadí např. na celkový počet bodů ve druhé čtvrtině. K tomu není nutná znalost týmů nebo hráčů.

Jedinou potřebnou informací je efektivní linie na celkový počet bodů od sázkové kanceláře a dodatečná data (například rozložení bodů napříč čtyřmi čtvrtinami v zápase NBA), aby bylo možné zjistit, zda trhy pro jednotlivé čtvrtiny korelují s kurzem na celkový počet tak, jak by měly. Pokud tomu tak není, nabízí se tomuto typu sázkaře výhodná sázka.

 

Sázkař D: Je to jen zábava

Cílem mnoha sázkařů je vydělat si peníze. Pro některé lidi však nejsou potenciální výhry všechno. To samozřejmě neznamená, že si tento sázkař neužívá nadšení z potenciální výhry nebo necítí hořkou pachuť porážky. Ve skutečnosti jsou tyto emoce velmi důležitou součástí důvodu, proč vlastně sází. Samozřejmě, že je to kvůli vzrušení, vtáhnutí do hry a pocitu „jít s kůží na trh“. 

Tento sázkař si může uvědomovat, že vzhledem k tomu, jak málo o svých sázkách přemýšlí, je nepravděpodobné, že vyhraje. Je také pravděpodobné, že má jen malou představu o pravděpodobnosti a může přeceňovat pravděpodobnost výhry, ale jednoduše ho to příliš nezajímá.

Když někdo sází pro zábavu, dělá to většinou proto, aby si okořenil svůj divácký zážitek. Může to být jednoduchá sázka na to, kdo zápas vyhraje, akovka složená z více událostí či sázka založená na individuálním výkonu hráče.

Rekreačního sázkaře nedefinuje vsazená částka. Může se jednat o 0,50 €, ale stejně tak i o 5 000 €, protože se odvíjí od příjmu jednotlivce. Tento sázkař se pravděpodobně ani neohlíží po sázkových kancelářích s co nejmenší marží, aby získal co největší hodnotu. Může být klidně věrný jedné sázkové kanceláři, protože se mu líbí značka a jeho sázkařská zkušenost zahrnující interakci s webovkami a pečlivou zákaznickou podporu je pozitivní.  

 

Důležité poznatky pro všechny typy sázkařů

Myslet si, že jste jeden typ sázkaře, i když jste ve skutečnosti jiný typ, může být nebezpečné. Bez ohledu na to, jaký jste typ, je navíc nezbytné správně se starat o své peníze. V případě, že se sázením živíte, toho docílíte správným bankroll managementem a rozložením vkladů. Rekreačnímu sázkaři bude stačit, že nebude sázet peníze, které si nemůže dovolit prohrát.

Je také nad slunce jasné, že moderní sázkový průmysl netvoří pouze sázkaři a sázkové kanceláře. Více než kdy jindy se v něm pohybuje nespočet „poradenství“, která nabízí své tipy za účelem finančního profitu. Ačkoliv každý zkušený sázkař ví, že v těchto službách je jen pramalá hodnota a kdokoli, kdo sází pro zábavu, pravděpodobně nebude chtít utrácet ještě více peněz, než je nutné, stále tu je spousta lidí, kteří tyto služby využívají.

Ačkoliv by bylo nefér tvrdit, že je vždy zbytečné do těchto služeb investovat (existují i světlé výjimky), obecně to jednoduše nedává smysl. Trh je natolik obtížné porazit, že by bylo kontraproduktivní tak tvrdě pracovat na nalezení výhody jen proto, abyste tato tajemství sdíleli s ostatními (za poplatek, který byste mohli získat, kdybyste sázku vsadili sami). 

Po celém světě sází miliony lidí a bylo by naivní myslet si, že každý z nich pasuje přesně do některé z těchto čtyř kategorií. Mnohem pravděpodobnější je, že se jednotliví sázkaři budou více blížit jedné kategorii než druhé, přičemž čas od času vykáží známky jiného typu sázkaře.  

 

Zdroj: Obrázky použity z původního článku dostupného na webu pinnacle.com.

 

Sdílet tento článek ve službě

avatar

O autorovi

Lubomír Přibyl

Kurzové sázení není pro Luboše pouze koníček, ale životní styl. Sportovním analýzám a statistikám se věnuje přes deset let. V současnosti pracuje jako sportovní redaktor.

Další zajímavé články od stejného autora

SportBreak - nejlepší profesionální sázkaři na jednom místě

Spojte se s jedničkami v oblasti sázkového poradenství! Na SportBreaku najdete komunitu těch nejlepších sázkařů z Česka i Slovenska. Nechte si poradit od skutečných profesionálů a začněte kurzovým sázením vydělávat. Stačí si vybrat z široké nabídky verifikovaných servisů a můžete začít.