Proč jedni sázkaři vyhrávají a druzí ne? Koncept value bettingu TIPY A RADY

Proč jedni sázkaři vyhrávají a druzí ne? Koncept value bettingu

15.08.2022 12:40

Statisíce lidí se dennodenně pachtí ve snaze najít ty správné tipy, aby sázením na sport konečně mohli začít vydělávat. A nedaří se jim to, dokonce ani v případě, kdy začnou odebírat tipy ziskových sázkařů. Odpověď je snadná. 

Tito lidé jsou zakleti ve své neznalosti a nedokážou a nebo nechtějí pochopit, že sázení není o vítězi, ale o hodnotě kurzu. Proto bezhlavě sází na výhru Sparty, protože Sparta je přece mnohem lepší, zatímco ziskoví sázkaři si ve správné situaci klidně vsadí proti ní, protože nikdo není neporazitelný a kurz může být výhodný. Tomuto principu se obecně říká value betting, a i když se nejedná o zrovna záživné téma, rozhodně si ho musíme představit. Přece nechcete krmit sázkovky až do skonání světa?

 

Co je to value betting?

Value betting je strategie sázení, která vychází z pravděpodobnosti daných sportovních událostí a hodnoty kurzů. V podstatě každý vypsaný kurz sázkovou kanceláří v sobě odráží nějakou pravděpodobnost. 

Tak například kurz 2,00 by v ideálním světě znamenal pravděpodobnost 50%, protože taková věc se stane jednou ve dvou případech a vy v případě výhry vyhrajete jednou tolik.

 

Příklad hodu mincí

Právě kurz 2,00 nám přitom odráží pravděpodobnost toho, že nám při hodu mincí padne Panna a nebo Orel. Pakliže se tedy s kamarádem budete sázet a on vám dá 100 Kč pokaždé, když padne Panna, zatímco vy mu dáte 100 Kč pokaždé, když padne Orel, v dlouhodobém horizontu budete každý na svém. Nikdo nemá žádnou výhodu. 

Představte si však situaci, kdy se s kamarádem budete sázet při hodu mincí a vždy, když padne Panna, dostanete od něj 200 Kč, zatímco vždy, když padne Orel, dáte mu 100 Kč. V tomto případě byste měli nad kamarádem výhodu a pakliže byste pokračovali dostatečně dlouho (učinili dostatečné množství hodů, například 500), tato výhoda by se projevila v tom, že vy byste byli v zisku a on ve ztrátě. 

Převedeme-li tuto situaci na kurzy, představte si, že byste mohli vsadit na hod mincí, kde jsou šance 50/50, a na Pannu byste přitom dostali kurz 2,50, zatímco na Orla kurz 1,50. Který si vyberete? 

V této situaci byste rozhodně brali Pannu a rozhodně byste pak byli v zisku, protože Panna má pravděpodobnost na padnutí 50%, ale kurz v hodnotě 2,50 vám dává výplatu, jako by měla pravděpodobnost něco okolo 30%. V této situaci by tedy vaše výhoda byla přes 20% s tím, že v dlouhodobém horizontu byste vydělávali v průměru 20% ze všech vámi vsazených peněz. 

 

Každý má šanci na výhru

Vrátíme se tedy zpět k úvodnímu tvrzení. Každý má šanci na výhru, dokonce i Horní dolní by v zápase proti Spartě měla nějakou šanci. Ostatně kdyby to tak nebylo, tak by sportovci do zápasu ani nenastupovali, no ne? Vzhledem k tomu je tedy třeba zbavit se myšlenky na vítěze. 

Nikdo vám nikdy nedokáže pravidelně předpovídat vítěze a to dokonce ani v případě, že na tyto vítěze bude vypsaný miniaturní kurz v hodnotě 1,30 a méně (mohlo by se tak stát jedině kdyby měl zápasy podplacené, ale v takovém případě by se s tipy ani nechlubil). 

Přijměte fakt, že se vždy vloudí jedna malá chybička. Tiket může pokazit a často skutečně pokazí i příslovečná „Tutovka“ s kurzem 1,05.  Vaším cílem tedy není tipovat bezchybně, ale vydělávat na svých sázkách více, než byste vzhledem k pravděpodobnosti měli. Vždycky pamatujte na hod mincí – pokud pravděpodobnost bude 50 ku 50 a vy při výhře dostanete více než jednou tolik, v dlouhodobém horizontu máte jistý zisk. A to i přestože občas prohrajete. 

 

Obchodování na burze

Koncept value bettingu se může zdát obtížný, ale vlastně na něm vůbec nic není. S kurzy je to jako s nakupováním. Abyste mohli být v dlouhodobém horizontu ziskoví, také zde platí zcela zásadní pravidlo – musíte nakoupit levně a prodat o něco dráž. Toto je koncept value bettingu ve své nejjednodušší podobě. 

Value betting je díky svým principům podobný obchodování na burze. Také zde je třeba vybírat obchodní příležitosti, které postupem času prokážou svou hodnotu tím, že se navýší ceny. S value bettingem je to podobné v tom smyslu, že hledáte příležitosti, u kterých si myslíte, že kurz půjde výhledově dolů. Právě snížení kurzu potvrdí hodnotu tvojí sázky nejspolehlivěji – bookmaker vám za vykoupení sázky nabídl více, než by nabídnout měl.

 

Value betting – závěr

Value betting převedený do praxe není tak snadný, jako jsme si ho popsali výše, ale to není vůbec důležité. Cílem tohoto článku vám bylo vysvětlit, že v ziskovém sázení není cílem hledat vítěze, ale hodnotné ceny. Pokud nedostanete hodnotnou cenu, je lepší, abyste obchod vůbec neuzavírali. V dlouhodobém horizontu na takových obchodech vykazujete ztrátu, což není v zájmu žádného sázkaře. 

Pakliže nakupujete kurzy na stránkách SportBreak, potom si z tohoto článku musíte vzít vůbec to nejcennější – abyste mohli dosáhnout takového zisku, jaký vykazují sledovaní sázkaři, musíte sázet za stejné kurzy jako oni. Pokud je pokles kurzů těchto sázkařů příliš vysoký a pakliže budete sázet za tyto snížené ceny (v případě nižších kurzů se může jednat pouze o pár desetin), potom v dlouhodobém horizontu můžete být ztrátoví, nebo v tom lepším případě vyděláte řádově méně, nežli sledovaní tipaři.


Sdílet tento článek ve službě

avatar

O autorovi

Lucie Jiříková

Sportovní sázkařka a investorka. Majitelka mnoha sázkových servisů na verifikaci SportBreak, kde působí pod názvem BETTING GIRL.

Další zajímavé články od stejného autora

NÁVODY

Jak funguje zákaznická podpora SportBreak?

27.10.2022 12:00 SportBreak je velmi jednoduchá a přehledná platforma, to ovšem neznamená, že člověk nemůže narazit na nějakou otázku či problém. Z toho důvodu na této platformě najdete zákaznickou podporu, která vám v případě nesnází ochotně pomůže. Jak zákaznickou podporu SportBreak můžete kontaktovat a jak vlastně funguje se dozvíte v tomto článku.   Co dělat v případě problému? Abyste se při používání SportBreak nikdy neztratili, abyste nemuseli řešit žádné…

TIPY A RADY

Jaké jsou typy sázek? Pokračování.

24.10.2022 12:00 V předešlém článku jsme si představili ty nejzákladnější a zdaleka nejpoužívanější typy sázek v sázkových kancelářích. Nyní je na čase, abychom se vrhli na další typy sázek. Tyto sázky v sázkových kancelářích nejsou tak běžné, nicméně na serveru SportBreak se s nimi (alespoň u některých sázkových servisů) rozhodně potkáte. Jdeme na to!   Počet es Sázka na počet es se využívá v tenisu a umožňuje nám tipovat, kolik es v daném tenisovém zápasu…

NÁVODY

Jak funguje affiliate program u SportBreaku?

20.10.2022 12:00 Jste spokojení se sázkovou verifikací SportBreak a chtěli bys jí doporučit svým přátelům nebo známým? Vlastníte nějaké projekty spojené se sportem, sázením či s hazardními hrami? Potom byste mohli uvítat affiliate program SportBreaku. V tomto článku vám vysvětlím, jak tento program funguje a jak se do něj můžete zapojit.     Co je to affiliate program? Affiliate program je forma spolupráce mezi tebou a sázkovou verifikací SportBreak. Affiliate…

TIPY A RADY

Srovnání českých sázkových kanceláří podle SportBreaku

17.10.2022 12:00 Hazardní zákon v České republice zakazuje nabízet hazardní hry a sportovní sázení podnikatelským subjektům, které nemají licenci od Ministerstva financí. A protože proces pro získání licence není zase tak snadný, sázkařský rybníček u nás je poměrně malý a uzavřený. V současné chvíli na českém trhu působí celkem 7 sázkových kanceláří. V tomto článku si je představíme a uděláme jejich srovnání.   Sázková kancelář Tipsport Tipsport je zdaleka…

NÁVODY

Jak se zaregistrovat a přihlásit? Co najdete v Mém účtu?

13.10.2022 12:00 Registrace a přihlášení na server SportBreak je zcela klíčová nejen kvůli odebírání zakoupených tipů, ale také k případnému provozu vlastního sázkového servisu. Registrace a přihlášení na serveru SportBreak je velmi snadná, protože se však nejedná o úkony, s nimiž by se lidé běžně setkávali, rozhodli jsme se vám poskytnout podrobný návod. Dále vám potom v tomto článku dáme informace o tom, co najdete v sekci „Můj účet“.   Jak se zaregistrovat do…

SportBreak - nejlepší profesionální sázkaři na jednom místě

Spojte se s jedničkami v oblasti sázkového poradenství! Na SportBreaku najdete komunitu těch nejlepších sázkařů z Česka i Slovenska. Nechte si poradit od skutečných profesionálů a začněte kurzovým sázením vydělávat. Stačí si vybrat z široké nabídky verifikovaných servisů a můžete začít.