Jsme největší poskytovatel sázkových analytiků ve střední Evropě! 🏆 Podpoř poctivé a transparentní analytiky! 😎 Nevěř podvodníkům bez verifikace! 🚔

EXKLUZIVNĚ: Jak odhadnout skutečné kurzy v tenise?

Lubomír Přibyl Apr 29, 2024 · 7 minut na čtení · Překlady odborných článků

Přinášíme vám exkluzivní překlad odborného článku od profesionálního tenisového sázkaře vystupujícího pod předívkou Nishikori, který své tipy poskytuje mj. také na platformě Typio. Jeho dosavadní bilance po více než 4 600 sázkách na zápasy ATP dosahuje YIELDU 5,9 %. Nishikori má aktivní účet na X (Twitter), kde často provádí analýzy tenisového trhu z různých úhlů pohledu.

 

  • Jak funguje očekávaná hodnota (EV) v tenise?
  • Sázkové modely pro předpovídání vítězů
  • Hodnocení závěrečných kurzů na Pinnaclu
  • Výpočet skutečných kurzů v tenise

 

CLV metoda v podstatě vyžaduje, abyste si u podaných sázek zaznamenávali závěrečné kurzy nebo poslední dostupné kurzy před začátkem zápasů, a to bez ohledu na výsledek utkání. Sledováním závěrečných kurzů vašich sázek a jejich porovnáním s kurzy, se kterými jste sázky podali, můžete odhadnout svůj výherní potenciál bez ohledu na skutečný výsledek. 

 

Výpočet skutečných kurzů s maržemi sázkových kanceláří

Je důležité uvědomit si, že sázkové kanceláře do svých kurzů zahrnují marži. Pro přesný odhad skutečných kurzů, a tedy i očekávané hodnoty, musíme závěrečný kurz upravit směrem nahoru. Pokud je například závěrečný kurz sázkové kanceláře na to, že Alcaraz porazí Djokoviče, 3.00, skutečný závěrečný kurz neboli skutečný kurz, bude o něco vyšší – třeba okolo 3.20. Cílem tohoto článku je objasnit nejefektivnější metodu, jak eliminovat marži sázkové kanceláře a odhadnout tak skutečný kurz v tenise. 

Ve svém článku nazvaném „Using the wisdom of the crowd to find value in a soccer match betting market“, představuje Joseph Buchdahl čtyři různé metody odhadu skutečných kurzů: model „rovnoměrné marže“, model „marže úměrná kurzům“, model „poměr kurzů“ a model „logaritmické funkce“.  

Ve zmíněném článku naleznete komplexní informace o jednotlivých metodách. V následující tabulce je uvedeno několik příkladů výsledků jednotlivých metod.

 

Jak odhadnout skutečné kurzy v tenise?

 

Jak odhadnout skutečné kurzy v tenise?

 

V článku Buchdahl podrobně zkoumá účinnost všech čtyř metod při odhadu skutečných kurzů na fotbal. Podobnou analýzu jsem provedl také pro tenis.

 

PROZKOUMAL JSEM ZÁVĚREČNÉ LINIE SPOLEČNOSTI PINNACLE PRO VŠECHNY ZÁPASY V HLAVNÍ SOUTĚŽI TURNAJŮ ATP.  

 

Analýza skutečných kurzů v tenise

Abych posoudil přesnost těchto čtyř modelů, prozkoumal jsem závěrečné linie společnosti Pinnacle pro všechny zápasy v hlavní soutěži turnajů ATP s platnými kurzy od roku 2010. Celkem jsem posoudil 33 270 zápasů a 66 540 kurzů. Tento vzorek je dostatečné velký na to, abychom mohli s jistotou tvrdit, že na výsledky nemá vliv ani štěstí, ani smůla. Pokud bychom teoreticky v těchto 66 540 sázkách vsadili poslepu na oba soupeře ve skutečných kurzech, celkový YIELD by měl být nulový. Dosažení tohoto výsledku je samozřejmě nepravděpodobné, protože žádná metoda nedokáže určit skutečné pravděpodobnosti s absolutní přesností. Nicméně i bez těchto znalostí můžeme posoudit přesnost odhadů těchto čtyř modelů a určit, který z nich nejpřesněji odráží realitu – tedy, který z nich nabízí YIELD nejblíže nule. 

Výsledky jsou následující:

 

Jak odhadnout skutečné kurzy v tenise?

 

Model „rovnoměrné marže“ s YIELDEM -1,58 % je při odhadu reálných kurzů nejméně přesný. Jeho nepřesnost pramení z neschopnosti zohlednit tzv. favourite-longshot bias (pozn. redakce: jde o jev, kdy jsou favorité podhodnocováni a outsideři přeceňováni). Znamená to, že podhodnocuje vyšší kurzy, což vede k dlouhodobým ztrátám. Favority naopak nadhodnocuje. Model „logaritmické funkce“ s YIELDEM +0,61 % má naopak tendenci nadhodnocovat kurzy na outsidery, zejména na výrazné outsidery. Nejpřesnější jsou zbylé dva modely – model „marže úměrná kurzům“ (-0,42 %) a model „poměr kurzů“ (-0,26 %). Záporný YIELD indikuje mírné podhodnocení kurzů na outsidery, což naznačuje nedostatečnou kompenzaci favourite-longshot bias. Obecně si ale vedou chvályhodně. I když se zdá být model „poměru kurzů“ nepatrně lepší, rozdíly jsou příliš malé na to, aby je bylo možné jednoznačně připsat něčemu jinému než odchylce ve velikosti vzorku. 

 

Závěr

Modely „poměr kurzů“ a „marže úměrná kurzům“ se ukazují jako nejspolehlivější nástroje pro odhad skutečných kurzů v tenise, a proto jsou také nejspolehlivějšími metodami pro výpočet očekávané hodnoty sázek. Porovnáním těchto skutečných kurzů s kurzy, za které jste své sázky podali, můžete vypočítat očekávanou hodnotu.

 

Zdroj: Obrázky použity z původního článku dostupného na webu pinnacle.com.

 


Lubomír Přibyl Autor článku

Kurzové sázení není pro Luboše pouze koníček, ale životní styl. Sportovním analýzám a statistikám se věnuje přes deset let. V současnosti pracuje jako sportovní redaktor.


Další zajímavé články od tohoto autora ✏️

🏆 Největší verifikace sázkařů ve střední Evropě — Nejlepší analytici na trhu sázek — Začni sázkami vydělávat 🚀 Získej dlouhodobě ziskové tipy od nejlepších domácích i světových analytiků 🌍 Nekupuj zajíce v pytli a podpoř analytiky, kteří své tipy ověřují pomocí třetí strany jako je verifikace ✅️️ Připoj se k více než 5 000 spokojeným uživatelům 🤝

Statistiky TOP analytiků
Web je určen pouze pro uživatele starší 18 let. Negarantujeme žádný příjem ani zisk. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardních hrách může vzniknout závislost!